Warsztaty rękodzieła ceramicznego

Zapraszamy na warsztaty rękodzieła ceramicznego dzieci, młodzież oraz dorosłych. Dla każdej grupy proponujemy inny wariant warsztatów.

 1. Dla DZIECI

Warsztaty dedykujemy najmłodszym naszym klientom – dzieciom przedszkolnym i młodszych klas szkoły podstawowej. Zajęcia obejmują następujące zakresy:

 1. Dekorowanie farbami naszkliwnymi wypalonych i transparentnie poszkliwionych serduszek. Serduszka po dekoracji są ponownie wypalane oraz otrzymują rzemyk. Serduszko może służyć jako zawieszka – prezent dla mamy, babci….
 2. Wyrabianie gliny (klepanie, wałkowanie) i wykrojenie gotowymi foremkami postaci, zwierzątek itp. (aniołki, dzwoneczki, zajączki, inne). Jest to surowy produkt, który po zabraniu do placówki musi wyschnąć. Jest kruchy i łatwo może się złamać, stłuc, dlatego polecamy, aby prace te pozostały i zostały wypalone w naszym piecu w temperaturze 800 st.C na trwały tzw. biskwit. Taki produkt ma kolor naturalny jasnej gliny, jest trwały.
 3. Wykonanie aniołka lub zwierzątka z gliny. Te produkty także wymagają wypieku.

Zaproponowane warsztaty przeznaczone są dla małych grup. Grupa przedszkolna czy szkolna dzielona jest na połowę. Pierwsi biorą udział w warsztatach, druga spędza czas na zabawie. Po godzinie następuje zmiana. Kolejnym punktem oferty jest wspólny poczęstunek – do wyboru – grillowane kiełbaski z pieczywem i dodatkami; drożdżówki. Herbata jest dostępna przez cały czas pobytu dzieci.

Max. czas – 3 godziny.

Koszt dla grupy do 25 osób – 700 zł

 1. Dla MŁODZIEŻY

Warsztaty organizujemy dla starszych dzieci i młodzieży wyrabiania z gliny oraz malowania krajobrazu farbami naszkliwnymi na gotowych płytkach ceramicznych.

 1. Z otrzymanej porcji gliny wykonujemy, w zależności od wieku dzieci, jeża, baranka, lub inne.
 2. Na gotowej płytce ceramicznej malujemy krajobraz lub tworzymy obraz z tzw. „martwej natury”, który jest wypalany w tem. 200 st.C i stanowi gotowy produkt, który może być fantastycznym prezentem.

Te warsztaty wymagają małych podgrup z goszczącej u nas grupy. Kiedy pierwsi sprawdzają i rozwijają swoje możliwości artystyczne, druga grupa w ogrodzie i altanie spędza czas z animatorem prowadzącym zabawy lub w przypadku młodzieży przy ognisku, piekąc kiełbaski, chleb i jabłka. Herbata dostępna jest przez cały czas pobytu grupy.

Max. czas – 3 godz.

Koszt dla grupy max. 25 os. – 700 zł

 1. Dla DOROSŁYCH

Dla dorosłych organizowane są warsztaty okolicznościowe – ozdób świątecznych, naczyń, różnych technik wykonywania naczyń, mydelniczek, postaci. Realizujemy także warsztaty dofinansowane z różnych źródeł zewnętrznych. Warsztaty obejmują minimum dwa 4-godzinne spotkania. Pierwsze poświęcone jest wykonaniu przedmiotów, którym poświęcone są warsztaty. Przed drugim spotkaniem wytworzone produkty poddane są wysychaniu oraz wypalaniu w piecu ceramicznym w temp. 800 st.C.  Na drugim spotkaniu, po min. 2 tygodniach, poznajemy szkliwa proszkowe do ceramiki, wykonujemy szkliwienie wyrobionych przedmiotów. Później (bez uczestników) wszystko jest wypalane w temperaturze 1050 st.C. Wtedy można odebrać swoje arcydzieła sztuki ceramicznej. Największym atutem jest samodzielność wykonania – od kawałka gliny po użyteczną misę, paterę, dekoracyjnego anioła.  Najczęściej uczestnicy chcą spotkać się trzeci raz, aby wspólnie podziwiać przy herbacie, kawie, ciastku, swoje wytwory rękodzielnicze.

Koszt – 150 zł/os.

Warsztaty polecane są także grupom zorganizowanym – Seniorom, Kołom Gospodyń Wiejskich, innym. Optymalna ilość uczestników – 10 osób.

 

 

                                                       

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Od marca 2018 rozpoczynamy realizację nowego projektu pn. Warsztaty ceramiczne jako forma aktywizacji mieszkańców Gminy Wólka i wzmocnienia więzi międzypokoleniowych.

W dniu 14.02.2018 nasze Stowarzyszenie podpisało umowę z LGD „Kraina wokół Lublina” na realizację grantu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER. Poddziałanie 19.2 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.

Projekt adresowany jest do mieszkańców z terenu Gminy Wólka, głównie do osób do 35 roku życia, powyżej 50 roku życia i do osób niepełnosprawnych. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Program i termin zajęć

 1. 16.05.2018 godz. 16.00-20.00 Wprowadzenie do garncarstwa. Historia. Techniki formowania gliny
 2. 26.05.2018 godz. 10.00-14.00 Lepienie ozdób i toczenie naczyń z gliny na kole elektrycznym i nożnym
 3. 23.06.2018 godz. 10.00-14.00 Prace ceramiczne z wykorzystaniem form gipsowych. Nauka obsługi pieca do wypalania ceramiki. Załadunek pieca
 4. 27.06.2018 godz. 16.00-20.00 Zdobienie naczyń. Szkliwienie. Załadowanie pieca materiałem szkliwionym
 5. 07.07.2018 godz. 10.00-14.00 Zdobienie farbami naszkliwnymi pod wypał na gorąco. Zdobienie „na zimno”
 6. 25.08.2018 godz. 10.00-14.00 Przygotowanie materiału do raku – toczenie i lepienie naczyń do wypału ogniskowego
 7. 29.08.2018 godz. 16.00-14.00 Polerowanie i zdobienie naczyń do wypału ogniskowego. Zdobienie kafelków na zimno
 8. 07.09.2018 godz. 16.00-20.00 Hartowanie naczyń. Wypał raku. Wystawa prac. Podsumowanie

Celem projektu jest aktywizacja mieszkańców z gminy Wólka oraz wzmocnienie więzi międzypokoleniowych poprzez organizację warsztatów ceramicznych. Cele szczegółowe: przeprowadzenie warsztatów z ceramiki – 8 zajęć po 4 godziny oraz przeszkolenie 20 osób z zakresu ceramiki, tj. toczenie naczyń z gliny na kole garncarskim, wyrób ozdób, obsługa pieca do wypalania ceramiki, szkliwienie, malowanie farbami naszkliwnymi. Zajęcia będą prowadzić osoby wykwalifikowane z własnym dorobkiem artystycznym i naukowym w dziedzinie ceramiki, garncarstwa i etnografii.

Projekt realizuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji i Aktywizacji Społecznej „SUKCES”. Zajęcia odbywać się będą w siedzibie Stowarzyszenia w Jakubowicach Murowanych 23, Gmina Wólka. Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie lub mailowo do 30.04.2018.

Kontakt: Ireneusz Brudzisz
Tel. 607 110 206
email: sukceslublin@interia.pl

 

 

Warsztaty z garncarstwa jako forma rozbudowy oferty turystycznej

Warsztaty z udziałem  mistrzów i adeptów zostały zorganizowane  22  września 2014 r. Złożyły się na nie: prezentacja multimedialna na temat projektu,  wykład o historii, technologii i wzornictwie ceramiki archeologicznej Polski i regionu, ceramice etnograficznej i współczesnej; prezentacja pracy na kole garncarskim, toczenie na kole nożnym naczynia z każdym uczestnikiem warsztatów, samodzielne lepienie dzbanka lub miseczki z „ręki” przez uczestników warsztatów, zdobienie wykonanych naczyń prostym ornamentem rytym i wyciskanym, obsługa pieca do wypalania ceramiki. Zajęcia były prowadzone przez 2 garncarzy, przez 4 godziny.  Na zajęciach wykorzystano sprzęt garncarski, sprzęt nagłaśniający i sprzęt elektroniczny zakupiony w ramach projektu. W trakcie uczestnicy otrzymali posiłek przygotowany w konwencji historycznej.  Organizatorzy zapewnili również transport dla 20 uczestników.

Dodatkowo odbył się audyt przeprowadzony przez specjalną Komisję Certyfikującą w ramach Procedury Certyfikacji. Miło nam poinformować, że na podstawie pełnej oceny dokumentacji i kontroli na miejscu Komisja podjęła decyzję o nadaniu naszemu Stowarzyszeniu 3-gwiazdkowego (***) Certyfikatu Jana III Sobieskiego.

warsztaty garnc 152warsztaty garnc 062warsztaty garnc 113warsztaty garnc 139 Certyfikat Szlaku JIIIS