„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja pn. „Promocja dziedzictwa kulturowego Obszaru LGD poprzez organizację warsztatów  garncarskich poświęconych tradycyjnym naczyniom kuchennym z glinywspółfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Cel grantu został zrealizowany.

Przeprowadzono warsztaty garncarskie, był to to cykl szkoleń przez 3 miesiące, który obejmował następujące tematy:

  1. Zapoznanie się z tradycyjną ceramiką kuchenną używaną na Lubelszczyźnie w oparciu o zdjęcia, zachowane naczynia i wspomnienia osób pielęgnujących tradycję używania wyrobów z gliny.
  2. Formowanie wyrobów z gliny z wykorzystaniem technik tradycyjnych na kole garncarskim i form gipsowych.
  3. Poznanie narzędzi, technik zdobniczych, technik wypalania ceramiki
  4. Praca na kole garncarskim – toczenie naczyń wzorowanych na tradycyjnych motywach etnograficznych
  5. Prace ręczne i tworzenie samodzielne naczyń, ozdób i wyrobów użytkowych w oparciu o tradycyjne techniki charakterystyczne dla stanowisk Lubelszczyzny.

Osiągnięto następujące rezultaty: nabycie przez 20 uczestników umiejętności wyrobu ozdób i naczyń ceramicznych, toczenie naczyń na kole garncarskim, lepienie ozdób, szkliwienie, wypalanie w piecu ceramicznym, malowanie farbami naszkliwnymi, wymiana doświadczeń i wzorców estetycznych, z możliwością kontynuowania w pracowni Stowarzyszenia swoich pasji rękodzielniczych, pozyskanie nowych członków organizacji. W czasie zajęć użyto zakupionych materiałów i sprzęt: masę ceramiczną, angoby, szkliwa,  formy gipsowe, pędzle, szczypce, półkę do pieca, wsporniki do półek, nagrzewnicę do suszenia biskwitu.

 

 

Warsztaty rękodzieła ceramicznego

Zapraszamy na warsztaty rękodzieła ceramicznego dzieci, młodzież oraz dorosłych. Dla każdej grupy proponujemy inny wariant warsztatów.

  1. Dla DZIECI

Warsztaty dedykujemy najmłodszym naszym klientom – dzieciom przedszkolnym i młodszych klas szkoły podstawowej. Zajęcia obejmują następujące zakresy:

  1. Dekorowanie farbami naszkliwnymi wypalonych i transparentnie poszkliwionych serduszek. Serduszka po dekoracji są ponownie wypalane oraz otrzymują rzemyk. Serduszko może służyć jako zawieszka – prezent dla mamy, babci….
  2. Wyrabianie gliny (klepanie, wałkowanie) i wykrojenie gotowymi foremkami postaci, zwierzątek itp. (aniołki, dzwoneczki, zajączki, inne). Jest to surowy produkt, który po zabraniu do placówki musi wyschnąć. Jest kruchy i łatwo może się złamać, stłuc, dlatego polecamy, aby prace te pozostały i zostały wypalone w naszym piecu w temperaturze 800 st.C na trwały tzw. biskwit. Taki produkt ma kolor naturalny jasnej gliny, jest trwały.
  3. Wykonanie aniołka lub zwierzątka z gliny. Te produkty także wymagają wypieku.

Zaproponowane warsztaty przeznaczone są dla małych grup. Grupa przedszkolna czy szkolna dzielona jest na połowę. Pierwsi biorą udział w warsztatach, druga spędza czas na zabawie. Po godzinie następuje zmiana. Kolejnym punktem oferty jest wspólny poczęstunek – do wyboru – grillowane kiełbaski z pieczywem i dodatkami; drożdżówki. Herbata jest dostępna przez cały czas pobytu dzieci.

Max. czas – 3 godziny.

Koszt dla grupy do 25 osób – 700 zł

  1. Dla MŁODZIEŻY

Warsztaty organizujemy dla starszych dzieci i młodzieży wyrabiania z gliny oraz malowania krajobrazu farbami naszkliwnymi na gotowych płytkach ceramicznych.

  1. Z otrzymanej porcji gliny wykonujemy, w zależności od wieku dzieci, jeża, baranka, lub inne.
  2. Na gotowej płytce ceramicznej malujemy krajobraz lub tworzymy obraz z tzw. „martwej natury”, który jest wypalany w tem. 200 st.C i stanowi gotowy produkt, który może być fantastycznym prezentem.

Te warsztaty wymagają małych podgrup z goszczącej u nas grupy. Kiedy pierwsi sprawdzają i rozwijają swoje możliwości artystyczne, druga grupa w ogrodzie i altanie spędza czas z animatorem prowadzącym zabawy lub w przypadku młodzieży przy ognisku, piekąc kiełbaski, chleb i jabłka. Herbata dostępna jest przez cały czas pobytu grupy.

Max. czas – 3 godz.

Koszt dla grupy max. 25 os. – 700 zł

  1. Dla DOROSŁYCH

Dla dorosłych organizowane są warsztaty okolicznościowe – ozdób świątecznych, naczyń, różnych technik wykonywania naczyń, mydelniczek, postaci. Realizujemy także warsztaty dofinansowane z różnych źródeł zewnętrznych. Warsztaty obejmują minimum dwa 4-godzinne spotkania. Pierwsze poświęcone jest wykonaniu przedmiotów, którym poświęcone są warsztaty. Przed drugim spotkaniem wytworzone produkty poddane są wysychaniu oraz wypalaniu w piecu ceramicznym w temp. 800 st.C.  Na drugim spotkaniu, po min. 2 tygodniach, poznajemy szkliwa proszkowe do ceramiki, wykonujemy szkliwienie wyrobionych przedmiotów. Później (bez uczestników) wszystko jest wypalane w temperaturze 1050 st.C. Wtedy można odebrać swoje arcydzieła sztuki ceramicznej. Największym atutem jest samodzielność wykonania – od kawałka gliny po użyteczną misę, paterę, dekoracyjnego anioła.  Najczęściej uczestnicy chcą spotkać się trzeci raz, aby wspólnie podziwiać przy herbacie, kawie, ciastku, swoje wytwory rękodzielnicze.

Koszt – 150 zł/os.

Warsztaty polecane są także grupom zorganizowanym – Seniorom, Kołom Gospodyń Wiejskich, innym. Optymalna ilość uczestników – 10 osób.

 

 

                                                       

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Od marca 2018 rozpoczynamy realizację nowego projektu pn. Warsztaty ceramiczne jako forma aktywizacji mieszkańców Gminy Wólka i wzmocnienia więzi międzypokoleniowych.

W dniu 14.02.2018 nasze Stowarzyszenie podpisało umowę z LGD „Kraina wokół Lublina” na realizację grantu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER. Poddziałanie 19.2 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.

Projekt adresowany jest do mieszkańców z terenu Gminy Wólka, głównie do osób do 35 roku życia, powyżej 50 roku życia i do osób niepełnosprawnych. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Program i termin zajęć

  1. 16.05.2018 godz. 16.00-20.00 Wprowadzenie do garncarstwa. Historia. Techniki formowania gliny
  2. 26.05.2018 godz. 10.00-14.00 Lepienie ozdób i toczenie naczyń z gliny na kole elektrycznym i nożnym
  3. 23.06.2018 godz. 10.00-14.00 Prace ceramiczne z wykorzystaniem form gipsowych. Nauka obsługi pieca do wypalania ceramiki. Załadunek pieca
  4. 27.06.2018 godz. 16.00-20.00 Zdobienie naczyń. Szkliwienie. Załadowanie pieca materiałem szkliwionym
  5. 07.07.2018 godz. 10.00-14.00 Zdobienie farbami naszkliwnymi pod wypał na gorąco. Zdobienie „na zimno”
  6. 25.08.2018 godz. 10.00-14.00 Przygotowanie materiału do raku – toczenie i lepienie naczyń do wypału ogniskowego
  7. 29.08.2018 godz. 16.00-14.00 Polerowanie i zdobienie naczyń do wypału ogniskowego. Zdobienie kafelków na zimno
  8. 07.09.2018 godz. 16.00-20.00 Hartowanie naczyń. Wypał raku. Wystawa prac. Podsumowanie

Celem projektu jest aktywizacja mieszkańców z gminy Wólka oraz wzmocnienie więzi międzypokoleniowych poprzez organizację warsztatów ceramicznych. Cele szczegółowe: przeprowadzenie warsztatów z ceramiki – 8 zajęć po 4 godziny oraz przeszkolenie 20 osób z zakresu ceramiki, tj. toczenie naczyń z gliny na kole garncarskim, wyrób ozdób, obsługa pieca do wypalania ceramiki, szkliwienie, malowanie farbami naszkliwnymi. Zajęcia będą prowadzić osoby wykwalifikowane z własnym dorobkiem artystycznym i naukowym w dziedzinie ceramiki, garncarstwa i etnografii.

Projekt realizuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji i Aktywizacji Społecznej „SUKCES”. Zajęcia odbywać się będą w siedzibie Stowarzyszenia w Jakubowicach Murowanych 23, Gmina Wólka. Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie lub mailowo do 30.04.2018.

Kontakt: Ireneusz Brudzisz
Tel. 607 110 206
email: sukceslublin@interia.pl

 

 

Warsztaty z garncarstwa jako forma rozbudowy oferty turystycznej

Warsztaty z udziałem  mistrzów i adeptów zostały zorganizowane  22  września 2014 r. Złożyły się na nie: prezentacja multimedialna na temat projektu,  wykład o historii, technologii i wzornictwie ceramiki archeologicznej Polski i regionu, ceramice etnograficznej i współczesnej; prezentacja pracy na kole garncarskim, toczenie na kole nożnym naczynia z każdym uczestnikiem warsztatów, samodzielne lepienie dzbanka lub miseczki z „ręki” przez uczestników warsztatów, zdobienie wykonanych naczyń prostym ornamentem rytym i wyciskanym, obsługa pieca do wypalania ceramiki. Zajęcia były prowadzone przez 2 garncarzy, przez 4 godziny.  Na zajęciach wykorzystano sprzęt garncarski, sprzęt nagłaśniający i sprzęt elektroniczny zakupiony w ramach projektu. W trakcie uczestnicy otrzymali posiłek przygotowany w konwencji historycznej.  Organizatorzy zapewnili również transport dla 20 uczestników.

Dodatkowo odbył się audyt przeprowadzony przez specjalną Komisję Certyfikującą w ramach Procedury Certyfikacji. Miło nam poinformować, że na podstawie pełnej oceny dokumentacji i kontroli na miejscu Komisja podjęła decyzję o nadaniu naszemu Stowarzyszeniu 3-gwiazdkowego (***) Certyfikatu Jana III Sobieskiego.

warsztaty garnc 152warsztaty garnc 062warsztaty garnc 113warsztaty garnc 139 Certyfikat Szlaku JIIIS